امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
فرار ابوبکر و عمر در جنگ خیبر

فرار ابوبکر و عمر در جنگ خیبر

(23 رجب ) ، (سنۀ ۷ هجری)

... چگونه عمر چند ساعت پيش مى‏ گفت: پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم نمرده است، و پس از ساعتى ‏كه خلافت فلته و ناگهانى ابوبكر درست شد، على ‏عليه السلام و بنى ‏هاشم را به زور از خانه ‏بيرون بردند و به بيعت وادار كردند؟
ببينيد! معاويه چگونه صفات اميرالمؤمنين‏ عليه السلام را - از اسبقيّت به اسلام، و اعلميّت ‏و دوستدارى خدا - به ابوبكر مى‏ دهد؟!
اگر ابوبكر بيش از همه خداى را مى‏ شناخت و دوست مى‏ داشت، در جنگ خيبر فرار نمى ‏كرد و كشته مى‏ شد، و داخل در آيه شريفه «رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ»(41)؛ «مردانى كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كنند»، مى‏ شد نه آن‏كه فرار كند و پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم ‏حضرت على‏ عليه السلام را به صفت «يحبّ اللَّه ورسوله ويحبّه اللَّه ورسوله»(42) معرّفى نمايد، وفاتح خيبر گردد.
ابوبكر در زمان پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم چه خدمتى به اسلام نمود؟ و در جنگ‏هاى آن سرور چه فتحى كرد؟ و چه شجاعانى از كفّار به وسيله او كشته شد؟ كمك‏هاى او و عمر وعثمان به پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم در پيشرفت اسلام چه بوده؟!
آرى؛ اگر تحت پرچم اسامه بيرون مى‏ رفتند و مدينه را - چنانچه پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم‏ مى‏ خواست - خالى مى‏ كردند؛ در موقع وفات آن سرور نبودند تا آنچه را كه‏ پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم مى‏ خواست، صورت مى‏ گرفت و عملى مى‏ شد البتّه به اسلام و پيشرفت‏ آن خدمت كرده از ظهور سلطنت منافقين و بسته‏ شدن درِ شهر علم پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم ‏جلوگيرى نموده بودند، ولى افسوس! كه چنين نشد.
ببينيد چگونه معاويه اين دشمن خدا، امام حسن ‏عليه السلام را تكذيب مى‏ كرد؟ تا جايى ‏كه سخن خود عمر را - كه بيعت با ابوبكر فلته و ناگهانى واقع شد و خداوند شرّ مسلمانان را از آن دور كرد - تكذيب مى ‏كند. و از طرفى چگونه خود را براى خلافت ‏از امام حسن ‏عليه السلام اصلح مى ‏داند؟!
آرى؛ اصلحيّت ابوبكر از حضرت على ‏عليه السلام نظير اصلحيّت معاويه است از امام ‏حسن‏ عليه السلام!
نمى ‏دانم در معاويه چه صلاحى بود تا برسد به اصلحيّت او از امام حسن ‏عليه السلام؟!
معاويه مجسّمه فسق، فجور، دروغ، تزوير، كفر و نفاق بود، او امام حسن بن‏ على ‏عليهما السلام را به شهادت رساند تا پسرش يزيد را به سلطنت برساند!
ببينيد چگونه در اثر مرور زمان، حقايق مسلّمه تاريخ را عوض كردند! و خواستند حق را مخفى كرده و باطل را به صورت حق جلوه دهند. اين از آثار منافقين است. (43)

------------------------------------------------------------

41) سوره احزاب، آيه 23.
42) شرح نهج البلاغه ابن ابى الحديد: 234 / 11 و 186/13 و 24/18.
43) تاريخ أميرالمؤمنين‏ عليه السلام: ج 1 ص 335.

 

معاویه ج ... ص ...
 

بازدید : 6821
بازديد امروز : 24982
بازديد ديروز : 38125
بازديد کل : 124081842
بازديد کل : 87112518