امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
مطلبي پيرامون فتح مکه

مطلبي پيرامون فتح مکه

**************************************************************

20 ماه رمضان فتح مکه مکرمه به دست پيامر صلي الله عليه وآله وسلم (8 هـ ق)

**************************************************************

 

بعد از فتح مكّه ابوسفيان از ترس، ‏منافقانه ايمان آورد

اهل سير و تاريخ ذكر كرده ‏اند كه معاويه منزل هاويه و پدر بى پدرش در مدّت‏ بعثت حضرت رسول‏ صلى الله عليه وآله وسلم مشرك بودند، و اسلام ظاهرى و منافقانه ايشان پنج ماه ‏بيش نبود كه حضرت رسول ‏صلى الله عليه وآله وسلم از دنيا رحلت نمود، و سبب اسلامشان آن بود كه‏ چون معاويه پليد شنيد كه حضرت رسالت ‏پناه را اراده فتح مكّه معظّمه است چون‏ هميشه استحقاف به شرع مى ‏كرد و از واهمه آنكه مبادا حضرت رسول ‏صلى الله عليه وآله وسلم امر به قتل ‏او نمايد از مكّه گريخت و پدرش در مكّه ماند، و بعد از فتح مكّه ابوسفيان از ترس ‏منافقانه ايمان آورد.

و چون معاويه پليد از اسلام منافقانه پدرش مطّلع شد به او نوشت كه از دين خود به دين محمّد صلى الله عليه وآله وسلم نقل كردى و به رفاقت من از مكّه بيرون نيامدى و در ميان عرب ما را رسوا كردى؟ كه مردمان خواهند گفت كه ابن حرب از لات و عزّا برگشته، و معاويه ‏ملعون پدرش را سرزنش‏ها نوشت و ملامت‏ها نمود.

چون اين خبر به سيّد كائنات ‏صلى الله عليه وآله وسلم رسيد حكم نمود كه هر كه معاويه خبيث را در هر جا ببيند بكشد، چون اين خبر به او رسيد به مكّه گريخت و از هيچ كس ايمن نبود و خود را به عبّاس رسانيده به دست و پاى او افتاده اظهار اسلام كرد، و عبّاس به ‏خدمت حضرت رسول‏ صلى الله عليه وآله وسلم رفته شفاعت نمود، آن سرور از سر قتل او گذشت و بازبه شفاعت عبّاس كاتب رسايل شد.(1)

 


1) انساب النواصب ص 407.

 

منبع: معاويه ج ... ص ....

 

بازدید : 9576
بازديد امروز : 11229
بازديد ديروز : 19475
بازديد کل : 128153662
بازديد کل : 89166755