امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
مطلبي درباره جنگ بدر

مطلبي درباره جنگ بدر

۱۷ ماه مبارک رمضان جنگ بدر (۲ هـ ق )

**********************************

ابرهاي اسرار آميز در جنگ بدر

این روایت را مرحوم علاّمه مجلسى آن را در «بحار الأنوار» درباره جنگ بدر نقل كرده است توجّه كنيد:

قال ابن عبّاس: حدّثني رجل من بني غفار قال: أقبلت أنا وابن عمّ لي حتّى صعدنا في جبل يشرف بنا على ‏بدر ونحن مشركان ننتظر الوقعة على من تكون الدبرة، فبينا نحن هناك إذ دنت منّا سحابة فسمعنا فيها حمحمة الخيل، فسمعنا قائلاً يقول: أقدم حيزوم وقال: فأمّا ابن عمّي فانكشف قناع قلبه، فمات مكانه وأمّا أنا فكدت أهلك ثمّ تماسكت.(1)

ابن عبّاس مى ‏گويد: مردى از طايفه بنى غفار گفت: من و پسرعمويم آمديم تا بالاى كوهى كه بر سرزمين بدر مشرف شد بالا رفتيم، ما هر دو مشرك بوديم، منتظر بوديم ببينيم كدام يك از دو لشكر هزيمت نموده و فرار مى‏ نمايند. در اين هنگام (كه ‏بالاى كوه بوديم) ابرى به ما نزديك شد كه سر و صداى اسبان را از آن شنيديم و شنيديم گوينده ‏اى مى ‏گفت: پيش رو حيزوم، پسرعمويم پرده قلبش برداشته شد و در همانجا مرد، من نزديك بود هلاك شوم ولى نمردم.

 در اين جريان كه مرحوم علاّمه مجلسى آن را در کتاب بحارالانوار نقل كرده است تصريح شده است كه در جنگ بدر، ابر، تعدادى از اسب ‏سواران و اسب‏هايشان را به سرزمين بدر منتقل نموده است.

 «حيزوم» كه در اين جريان نقل شده است نام اسب جبرائيل است كه ايشان در هنگام ظهور تنزّلى و تجسّم بشرى بر آن‏ سوار مى‏شده است.

بنابراين، ابر، گروهى از ملائكه را با تجسّم بشرى با اسب‏هاى آنان از آسمان‏ها به سوى سرزمين بدر منتقل نموده ‏است.

اين‏ها همان گروهى هستند كه بنا بر روايات، بار ديگر از آسمان فرود آمده و با تجسّم بشرى به يارى حضرت ‏بقيّة اللَّه الأعظم ارواحنا فداه مى ‏شتابند.

از آنجا كه ذهن جامعه ما با فرهنگ محدودى كه بر آن حاكم است، از چگونگى انتقال دادن ابرها گروهى از لشكر را از مكانى به مكان ديگر آشنايى ندارد، ممکن است به این گونه مطاب با دیدۀ اعجاب بنگرد ولی با توضيح ‏ روشن ‏كننده ‏اى که درباره ابرها و ساختار وجودى آن‏ها داديم و با استفاده از كلام خاندان وحى ‏عليهم السلام، واضح می شود که ابرهاى ‏اسرارآميزى كه كارهاى شگفت ‏انگيز انجام مى ‏دهند از نظر ساختار وجودى غير از ابرهايى هستند كه از بخار تشكيل شده‏ و ما معمولاً آن‏ها را مشاهده مى ‏نماييم. ابرهای اسرارآمیز از جنس نور هستند، نوری مافوق نور مادّی که ما می شناسیم!

ابرهایی که پس از آفرینش لوح و قلم آفریده شده اند! قبل از خلقت کهکشان ها و اقیانوس ها!

بنابراین با ابرهایی که از آب دریاها و ... ایجاد می شوند تفاوت دارند.

به امید آن روز که شاهدان خلقت دانشِ عظیم خود را برای همۀ ستمدیدگان جهان آشکار سازند.

 


1) بحار الأنوار: 19 / 226.                            

 

منبع: یادداشت های چاپ نشده شخصی صفحه 820

 

بازدید : 9695
بازديد امروز : 11015
بازديد ديروز : 19475
بازديد کل : 128153233
بازديد کل : 89166541