امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
قتل عام بني اميّه در روز دهم محرم سال 135 هجري قمري

 

قتل عام بني اميّه در روز دهم محرم سال 135 هجري قمري

 

قتل ‏عام بنى ‏اميّه

 (ابن قتيبه) مى ‏گويد: روزى كه معاويه دعوى خلافت كرد پنج هزار مرد از بنى ‏اميّه وجود داشت. واضح است كه اگر شماره زن‏ها و كودكان بنى‏ اميّه هم در نظر گرفته شود شايد شماره افراد آن قبيله از بيست يا بيست و پنج هزار نفر تجاوز مى ‏كرده است.

   به اين ترتيب بعد از يك قرن، و با توجّه به اين‏كه در تمام آن مدّت بنى ‏اميّه، طبقه حاكم بوده، بعيد نيست كه شماره مردان آن طائفه به يكصد هزار نفر رسيده باشد.

   چون عرب، پيوسته از قبيله قاتل انتقام مى ‏گرفت، سفّاح بعد از اين‏كه به ‏خلافت رسيد، قبيله بنى ‏اميّه را قاتل حسين بن على‏ عليهما السلام دانست و تصميم ‏گرفت كه تمام مردان آن قبيله و تمام پسرانى را كه سنّ آن‏ها به چهارده سالگى‏ رسيده بود به قتل برساند.

   سفّاح آغاز قتل‏ عامّ مردان بنى ‏اميّه را روز دهم ماه محرّم سال 135 هجرى ‏قمرى قرار داد؛ براى اين‏كه امام حسين ‏عليه السلام در روز دهم محرّم به قتل رسيده ‏بود. قتل ‏عامّ مردان بنى ‏اميّه، با فراهم كردن وسائل آغاز شد. به اين ترتيب كه‏ قبل از ماه محرم سال 135 قمرى سفّاح براى حكّام بلاد اسلامى نامه نوشت كه‏ از روز دهم محرّم آينده يعنى دهم محرّم 135 هجرى تمام مردان بنى ‏اميّه وتمام پسران آن‏ها را كه به سنّ چهارده سالگى رسيده ‏اند قتل ‏عام كنند.

   چون قبل از ماه محرّم براى حكّام نامه نوشته بود، عدّه ‏اى از مردان بنى ‏اميّه ‏اطّلاع حاصل كردند كه خليفه قصد دارد طائفه بنى ‏اميّه را معدوم نمايد و گريختند و بعضى از آن‏ها از بيم سفّاح تمام كشورهاى اسلامى را در امتداد مغرب طى كردند و خود را به اسپانيا رسانيدند و بقيّه عمر مقيم آن كشور شدند.

   دوره طولانى حكومت بنى ‏اميّه كه دوره فساد دستگاه حكومت بود حكّام‏ را نه چنان فاسد كرده بود كه خلافت سفّاح در سه سال اوّل، آن فساد را از بين ‏ببرد و بعضى از حكّام كه مأمور قتل مردان بنى ‏اميّه بودند فرصت را براى ‏جمع‏ آورى ثروت مناسب دانستند و مردان بنى ‏اميّه را دستگير كردند و حكم‏ خليفه را به آن‏ها نشان دادند و گفتند اگر مى ‏خواهيد زنده بمانيد و من موافقت‏ كنم كه بگريزيد بايد زر بدهيد.

   آن‏هائى كه مى ‏توانستند منظور حاكم را برآورند زنده مى‏ ماندند و حاكم‏ اجازه مى‏ داد كه بگريزند ولى كسانى كه زر نداشتند به قتل مى رسيدند.

   به سفّاح خبر دادند كه بعضى از حكّام از فرصت براى جمع آورى مال ‏استفاده مى‏ كنند و با دريافت زر، مردان بنى ‏اميّه را مى گريزانند؛ سفّاح امر كرد كه از اين به بعد، سرهاى مردان بنى ‏اميّه را براى او بفرستند.(1)


1) امام حسين ‏عليه السلام و ايران: 558.

 

منبع: معاويه ج ... ص ...

 

 

بازدید : 7384
بازديد امروز : 130276
بازديد ديروز : 322664
بازديد کل : 149788669
بازديد کل : 104467656