امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
درس مهمّى از اين جريان


 


درس مهمّى از اين جريان

 

جريان جناب قاسم، درس بزرگى است براى جوانان ما زيرا او با دور بودنش ازحضرت اميرالمؤمنين علی علیه السلام از جهت زمان و مكان و با داشتن آن همه امكانات وپول و ثروت و قدرت، دست از ولايت حضرت اميرالمؤمنين علی علیه السلام برنداشت، و با اراده قوى همه آنها را كنار زده و در صف شيفتگان و شيعيان حضرت ‏اميرالمؤمنين علی علیه السلام باقى ماند.
امّا متأسّفانه در جامعه ما بسيارند كسانى كه تا به اندكى مال و ثروت دست ‏مى ‏يابند، طغيان كرده و راه و روش خود را تغيير داده و آينده خود را دگرگون ‏مى ‏سازند. و نيز بسيارند كسانى كه به خاطر نداشتن مال و ثروت، به شكوه ‏پرداخته و به خاطر كمبودها و گرفتارى‏ ها، گويا از خدا و اهل بيت علیهم السلام طلب ‏كار شده ‏اند.
آيا جناب قاسم كه همه امكانات خود را كنار زد، مرد خدا و از مردان صاحب ‏اراده است؟ يا اينان كه به خاطر ضعف اراده به اين سو و آن سو مى ‏روند؟!
كسانى كه با ارادت به صاحب ايوان نجف، شرف و جوانمردى را از آنِ خود ساخته‏ اند، نبايد با كم و كاست دنيا و يا ازدياد ثروت و جاه آن، خود را باخته وارادت خود را به حضرت اميرالمؤمنين علی علیه السلام كم كنند، بلكه بايد با تلاش مردانه واراده خستگى ‏ناپذير به افزايش دوستى و مودّت خود به آن حضرت بپردازند تا بتوانند در حصن حصين ولايت امير عوالم هستى قرار گرفته و از معجزه ‏هاى ‏ارادهء صاحبان ولايت خوشه چينند.
هر چند معرفت كامل مقام حضرت اميرالمؤمنين علی علیه السلام براى هيچ كس ممكن‏ نيست امّا با اينهمه، جريان جناب قاسم بن هارون الرشيد ثابت مى ‏كند حتّى ‏افرادى مانند قاسم بن هارون - كه موانع معرفت گرداگرد وجود او را فرا گرفته ‏بود - اگر چه از نظر زمان و مكان دور از آن حضرت باشند - ، مى‏ توانند خوشه‏ چين مقام معرفت حضرت اميرالمؤمنين علی علیه السلام شوند و در حدّ ظرفيت خود از معرفت نسبى بهره‏ مند شوند. اكنون به ذكر دو نكته مهمّ مى ‏پردازيم: 

    بازدید : 10622
    بازديد امروز : 804
    بازديد ديروز : 22790
    بازديد کل : 88522263
    بازديد کل : 68834429