امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
توجّه به دو نكته مهمّ در مسأله انتظار امام زمان عجّل الله تعالى فرجه

توجّه به دو نكته مهمّ

در مسأله انتظار امام زمان عجّل الله تعالى فرجه

اگر كسى كه منتظر است بخواهد هر چه بيشتر به امام زمانش خدمت كند بايد به دو نكته معرفت داشته باشد و با توجّه به هر دوى آن‌ها خود را آماده خدمت‌گزارى و بندگى براى مولاى خود حضرت مهدى عجّل الله تعالى فرجه بنمايد.

 

1 ـ آشنايى با عصر غيبت

اين دو نكته، يكى توجّه به غربت امام زمان عجّل الله تعالى فرجه و عصر غيبت و آشنا بودن با وضع اسف‌انگيز مردمان سراسر جهان است يك فرد منتنظر كه خود را براى امام زمان ارواحنا فداه مى‌خواهد ـ نه امام زمان را براى خودش ـ  بايد بداند تا وقتى كه كرسى حكومت عدل جهانى در اختيار صاحب آن نباشد و ستمگران جهان و قدرت‌هاى بزرگ شيطانى حلقوم مظلومان جهان را مى‌فشارند بر مردم حكومت كنند، وضع اسف بار انسان‌ها؛روز به روز سخت‌تر و شديدتر خواهد .......

 

2 ـ آشنايى با عصر ظهور

نكته دوّم كه متأسّفانه تاكنون توجّه به آن بسيار كم و اندك بوده است فكر و انديشه كامل درباره فرا رسيدن عصر ظهور و گسترش عدل و داد در سراسر جهان. و فراگيرشدن علم و دانش، معرفت و بينش، قدرت و توانايى در تمام عالم، ايجاد همه خوبى‌ها و آرزوهاى انسانى و نابودى همه ستمگران و آثار ظلم و ستم در پهنه گيتى مى‌باشد.

اگر انسان درباره آن عصر الهى توجّه كند، در آن دقيق شود و با تمركز شديد فكر، خود را در آن روزگار تصوّر كند و با توجّه به اينكه سرانجام چنين روزگارى خواهد رسيد و امام غريب ما كه الآن هم سَرور عالم هستند بر سراسر جهان حكومت مى‌كنند و... دقّت در اين امور در كالبد منتظران امام زمان، جان تازه‌اى مى‌دمد قلب آنان را سرشار از اميد و آرزو مى‌كند، آنان را از خستگى و افتادكى و... نجات مى‌دهد.

 

منتظران راستين

در حكومت جهانى امام زمان عجّل الله تعالى فرجه قدرت‌هاى غيبى كه در آفاق و انفس يعنى در سراسر جهان و در وجود انسان‌ها وجود دارد، ظاهر و آشكار مى‌شود. شخصيّت‌هاى بزرگى كه در صراط انتظار گام‌هاى بزرگى برداشته‌اند و خود را به مراحل عالى انتظار رسانده‌اند، در عصر غيبت به مراحلى از اين قدرت‌ها دست يافته‌اند تا آمادگى كامل براى فرا رسيدن عصر پرشكوه ظهور داشته باشند.

 

پاك سازى قلب ها

بايد بدانيم يكى از ويژگى‌هاى زمان ظهور پاك شدن قلب‌ها از انواع كدورت‌ها و گناهان است. افرادى كه در مراحل عالى انتظار قرار گرفته‌اند، قلب خود را پاكسازى نموده و هواها و هوس‌هاى دنيوى را كنار گزارده‌اند و به اين گونه در عصر غيبت به ويژگى‌هایى دست مى‌يابند كه از ويژگى‌هاى عصر ظهور براى عموم مردم است.

با اين بيان تا حدّى معنای فرمايش امام صادق عليه السلام كه مى‌فرمايند:

«انتظار الفرج من أعظم الفرج»

«انتظار فرج از بزرگترين نوع فرج است».

واضح مى‌شود؛ زيرا منتظرانی که به حدّ اعلای انتظار رسیده اند و   امام سجّاد عليه السلام در اين روايت به اوصاف و ويژگى‌هاى آنان پرداخته‌اند، صاحبان اراده‌اند، به گونه ای که همۀ اغیار را از دل خود بیرون رانده و قلب خود را پاک نموده اند.

آنان در عصر غيبت، به قسمتى از ويژگى‌هاى عصر ظهور دست يافته و آن را در خود ايجاد نموده‌اند. يكى از آن ويژگى‌ها همانگونه كه گفتيم پاك شدن قلب از تيرگى‌ها و هواها و هوس هاست، كه خود آثارى بسيار عجيب در ظهور قدرت‌هاى انفسى و دست يابى به قدرت‌هاى آفاقى است.

به اين دليل: انتظار فرج قسمتى از بزرگترين نوع گشايش و فرج است.

بديهى است اين ويژگى‌ها مخصوص آن منتظرانى است كه از اوصافى كه امام سجّاد عليه السلام بيان فرموده‌اند، بهره‌مند باشند.

 

 

 

 

بازدید : 1453
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 3598
بازديد کل : 102382990
بازديد کل : 75873110