امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
زيارت و عزادارى

( اهمیّت زیارت و عزاداری)

 

زيارت و عزادارى


زيارت و عزادارى نه تنها براى زائران و عزاداران قدرت معنوى ‏ايجاد مى كند، بلكه نيروى اراده آنان را تقويت مى ‏نمايد و از هر جهت شخصيت ديگرى براى آنان ايجاد مى ‏كند. آنچه گفتيم در صورتى واقع مى ‏شود كه دوستداران و شيعيان اهل بيت‏ عليهم السلام از چگونگى زيارت و عزادارى بزرگان شيعه آگاه باشند و بدانند زيارت‏ هاى آنان چگونه بوده و عزادارى هايى كه بزرگان شيعه ‏انجام داده ‏اند و به سبب آن‏ ها به مراحل عالى روحى و معنوى‏ دست يافته‏ اند چگونه بوده است.
اگر عموم دوستداران و شيعيان اهل بيت‏ عليهم السلام، زيارت ‏ها وعزادارى‏ هاى خود را همچون بزرگان خود انجام دهند و آنچه را آنان در زيارت‏ ها و عزادارى‏ ها رعايت كرده‏ اند، عموم دوستداران ‏اهل بيت ‏عليهم السلام هم، همچون بزرگان خود انجام دهند، بدون ترديد به ‏آن حالات و مقاماتى كه بزرگان شيعه به آن مراحل راه يافته‏ اند، آنان‏ نيز آن حالات را به دست مى ‏آورند و از زيارت‏ ها و عزادارى ‏ها چنان بهره‏ مند مى ‏شوند كه همچون بزرگان خود از نعمت تقرّب به ‏درگاه الهى برخوردار مى‏ شوند و در نتيجه مورد توجّه خاص اهل ‏بيت ‏عليهم السلام قرار مى ‏گيرند.
از تحقيق و جستجو در رفتار و كردار و زندگى بعضى از بزرگان‏ شيعه، چنين استفاده مى‏ كنيم كه رسيدن آنان به مراحل بزرگ را براثر زيارت‏ هاى مهمّى كه انجام داده ‏اند به دست آورده‏ اند.
بديهى است هر چه با رسوم و شرايط زيارت و عزادارى براى‏ اهل بيت‏ عليهم السلام بالاخصّ حضرت امام حسين‏ عليه السلام بيشتر آشنا باشيم، تأثير آن ‏ها در ما بيشتر مى ‏شود و با سرعتِ بيشترى در ما تحوّل ‏ايجاد مى ‏كند.
اگر از صدر اسلام تاكنون مخالفان به مخالفت با زيارت وعزادارى پرداخته ‏اند و هر روزى بهانه ‏اى را عنوان كرده ‏اند به خاطر اين است كه مى‏ دانند تا دوستداران اهل بيت ‏عليهم السلام از زيارت آن‏ خاندان و عزادارى براى آن بزرگواران دست برندارند، از آنان دور نخواهند شد؛ بلكه به وسيله زيارت و عزادارى تا مرز فداكارى‏ پيش مى‏ روند.  بنابراين اگر مخالفان بخواهند مردم را از اهل ‏بيت ‏عليهم السلام و انديشه حكومت جهانى آنان بازدارند، اين درصورتى است كه آنان را از زيارت و عزادارى براى آن بزرگواران ‏جدا كنند.

   * * *

ما در اين كتاب - تا حدودى - به اهميّت «زيارت و عزادارى» مى‏ پردازيم و نكاتى را درباره علّت ممانعت و مخالفتِ مخالفان بااين دو تذكّر مى‏ دهيم.
اگر ما از «اهميّت زيارت و عزادارى» آگاهى داشته باشيم‏ مى‏ توانيم پر و بال سوخته و شكسته خود را اصلاح نموده و در مسير مردان خدا قدم بگذاريم. به خدا نزديك شويم و مورد توجّه ‏اهل بيت ‏عليهم السلام قرار گيريم.


   مرتضى مجتهدى سيستانى

 

 

بازدید : 1302
بازديد امروز : 1359
بازديد ديروز : 6796
بازديد کل : 84926450
بازديد کل : 67019158