امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
تذكّر يك نكته مهمّ

( اهمیّت زیارت و عزاداری)

 

تذكّر يك نكته مهمّ

بديهى است افرادى با فرا رسيدن آن روزگار مهمّ مخالف ‏هستند و كارشكنى مى ‏كنند، ما بايد از گذشته‏ ها درس بياموزيم و از تجربه ‏هاى گذشتگان در طول تاريخ استفاده كنيم و نگذاريم آنان‏ كه مى‏ خواهند نور خدا را خاموش كنند، به راه خود ادامه دهند، يقيناً كه خداوند پشتيبان ما خواهد بود و ما را در اين راه كمك ‏نموده و سرانجام جهان را با نور خود روشن مى‏ سازد.

«يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْكَرِهَ الْكَافِرُونَ»(1)

مى‏ خواهند خاموش كنند نور خداوند را با دهان‏ هايشان ولى‏ خداوند تمام ‏كننده نور خود است هر چند كافران كراهت دارند.

همانگونه  كه در زمان ائمّه‏ عليهم السلام با همه سختى‏ ها و كارشكنى‏ هايى كه دشمنان عليه اقامه عزادارى مى ‏نمودند، اين ‏مراسم - براى مدّتى - به صورت مخفيانه انجام مى‏ شد، دوستان اهل ‏بيت‏ عليهم السلام نيز در هر نقطه‏ اى از نقاط جهان كه حكومت در دست‏ مخالفين باشد، بايد به هر صورت كه شده هر چند مخفيانه اين ‏مراسم را انجام دهند و سعى كنند به خاطر وسوسه و تشكيك ‏شياطين، آن مراسم را ترك ننموده و با توكّل به خداوند آن ‏ها را انجام دهند، بديهى است كه خداوند پشتيبان آنان خواهد بود.

نكته ديگرى كه لازم است به آن توجّه داشته باشيم اين است كه ‏بهداشتى را كه بهداشت جهانى از راه علم و تجربه به دست آورده با بهداشتى كه به دستور سياست جهانى بر آن ها تحميل شده است، فرق مى ‏كند. ما بايد مسايل بهداشتى را از ديدگاه دينى خود بپذيريم نه از ديدگاه بهداشت جهانى كه پيرو و فرمان‏بردار سياست‏ جهانى است.

اين مطلب واضح است كه بهداشت جهانى بر اثر پيروى و دستور گرفتن از سياست جهانى كه به همه چيز از بُعد مادّى ‏مى ‏نگرد و همه امور را جريانات عادى و طبيعى مى ‏بيند و هيچگونه‏ توجّهى به مسايل ماوراء طبيعت ندارد، گويى كه هستى ما فقط به ‏امور طبيعى بستگى دارد و هيچگونه قدرت مافوق الطبيعه وجود ندارد.

ناديده گرفتن مسائل مافوق طبيعت و بلكه مخالفت با آن ‏ها، پيامدهاى سنگينى براى مردم دنيا خواهد داشت و جهان و جهانيان ‏را به سوى تباهى مى ‏كشاند.

اينگونه نگرش سياسى و ناديده گرفتن قواى الهى و مافوق ‏طبيعى، بلكه مخالفت با آن، جهان و جهانيان را هر چه بيشتر به سوى فتنه‏ هاى آخرالزمان و همچنين واقع شدن در گرداب بلاهاى‏ سخت آسمانى قرار مى‏ دهد.

با توجّه به اين حقيقت مهم كه اكنون زمانى است كه خداوند به ‏شيطان مهلت داده، و دست‏ هاى سياست، مأموران ابليس و شياطين هستند و خواسته ‏هاى شيطان را در دنيا اجراء مى ‏كنند، هيچ گاه نمى ‏خواهند مردمان جهان به امورى كه بر خلاف‏ خواسته ‏هاى شيطانى است عمل كنند.

در ميان دستورات دينى، وظيفه‏ هايى وجود دارد كه بيش از برنامه ‏هاى دينى ديگر، تأثير در شكست شياطين دارد و دوستداران‏ و شيعيان اهل بيت ‏عليهم السلام با انجام دادن آن ها كمر شياطين را مى‏ شكنند. به اين جهت شيفتگان و شيعيان خاندان وحى‏ عليهم السلام بايد با آن‏ ها آشنا باشند و با انجام دادن آن ‏ها تقرّب خود را به خداوند وآل الله افزايش دهند.

در ميان دستورات و فرمان ‏هاى اهل بيت‏ عليهم السلام كه آثار بيشترى در نزديك ‏تر شدن انسان‏ ها به خاندان وحى دارد، در اين كتاب به دوعنوان كه تأثير بسيار فراوانى در تقرّب به سوى خداوند و اهل ‏بيت ‏عليهم السلام دارد - يكى زيارت و ديگرى عزادارى، مى ‏پردازيم.

___________________

(1) سوره صف (61)، آيه 8.

 

 

بازدید : 1300
بازديد امروز : 1361
بازديد ديروز : 6796
بازديد کل : 84926453
بازديد کل : 67019159