امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
2 - دعا براى ظهور آن حضرت عجّل اللَّه تعالى فرجه در دعاى استخاره با قرآن

(2)

دعا براى ظهور آن حضرت عجّل اللَّه تعالى فرجه

در دعاى استخاره با قرآن

    سيّد بن طاووس‏ رحمه الله در كتاب «فتح الأبواب» مى‏ نگارد : بدر بن يعقوب مقرّى اعجمى رضى الله عنه در كاظمين ، سه روايت در مورد تفأّل - و استخاره - با قرآن (بدون نمازگزاردن براى آن) (20) برايم گفت .

    روايت اوّل :

    قرآن را برمى‏ دارى و اين دعا را مى‏ خوانى :

  أَللَّهُمَّ إِنْ كانَ مِنْ قَضائِكَ وَقَدَرِكَ أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِيِّكَ بِظُهُورِ وَلِيِّكَ وَابْنِ بِنْتِ نَبِيِّكَ ، فَعَجِّلْ ذلِكَ ، وَسَهِّلْهُ وَيَسِّرْهُ وَكَمِّلْهُ ، وَأَخْرِجْ لي آيَةً أَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمْرٍ فَأَئْتَمِرُ ، أَوْ نَهْيٍ فَأَنْتَهي (أَوْ ما تُريدُ الْفالَ فيهِ) في عافِيَةٍ .

    بار الها ؛ اگر از جمله قضا و قدر تو آن است كه با ظهور ولىّ خودت و فرزند دختر پيغمبرت صلى الله عليه وآله وسلم، بر امّت پيامبرت منّت بگذارى؛ پس در اين كار بشتاب، و آن را سهل و آسان و كامل گردان ، و براى من آيه و نشانه‏ اى بياور كه اگر در چيزى كه مورد نظرم است امر مى‏ كنى آن را انجام دهم، و اگر نهى مى‏ كنى آن را انجام ندهم (يا در آنچه كه تفأّل مى‏ زنم) و در عافيت و سلامتى اين كار انجام شود .

    آن گاه هفت ورق از قرآن را مى‏ شمارى ؛ سپس ، در طرف دوّم ورق هفتم نيز شش سطر را مى‏ شمارى و از سطر هفتم مطلب مورد نظر خود را درمى‏ آورى .

    روايت دوّم :

    پس از قرائت دعاى ياد شده ، قرآن را گشوده و هفت ورق را بشمارد و در طرف دوّم از ورق هفتم و نيز در طرف اوّل از ورق هشتم ، هر چه اسم خداوند جلّ جلاله تكرار شده است را شمرده ، آن گاه به تعداد آن ، ورق‏ه اى قرآن را بشمارد . سپس از طرف دوّم آخرين ورقى كه در پيش روى قرار دارد شروع به شمردن سطور به اندازه اسم‏هايى كه قبل از اين شمرده بود ، كند و از آخرين سطر ، مطلب (و تفأّل) خود را دربياورد.

    روايت سوّم :

    پس از دعاى ياد شده ، هشت ورق را شمرده ، آن گاه در صفحه اوّل از ورق هشتم ، يازده سطر را شمرده و فال و خواسته مورد نظر را در همان سطر يازدهم جستجو كند .

    اين (سه روايت) را در مورد تفأّل به قرآن همان گونه كه شنيده بوديم نقل كرديم .(21)


20) در برخى روايات آمده است كه پيش از استخاره ، نماز جعفر طيّار عليه السلام خوانده شود .

21) فتح الأبواب : 278 .

 


 

    بازدید : 11326
    بازديد امروز : 51888
    بازديد ديروز : 122476
    بازديد کل : 115145084
    بازديد کل : 82385077