امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
کسی که به خاطر بدرفتاری آباء و اجدادش گرفتار مشکلات و سختی ها شده، برای رهایی از آنها چه کاری انجام دهد؟

سئوال  ... از پایگاه علمی المنجی :

کسی که به خاطر بدرفتاری آباء و اجدادش گرفتار مشکلات و سختی ها شده، برای رهایی از آنها چه کاری انجام دهد؟

 

-------------------------------------------

پاسخ :

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یقین به این مطلب که گرفتارهایی که برای آن شخص پیش آمده به خاطر رفتار سوء آباء و اجداد اوست کار آسانی نیست؛ زیرا سختی ها و مشکلاتی که برای فرد مذکور پیش آمده اولاً ممکن است به خاطر اشتباهاتی باشد که ایشان خودش انجام داده است یعنی در تشخیص اینکه آن شخص، مؤمن و پاک است اشتباه شده باشد.

و ثانیاً اگر چنین اشتباهی وجود ندارد و او از اول جوانی پاک و مؤمن بوده است ، ممکن است مشکلاتی که برای او پیش می آید برای ترفیع درجات و بیشتر شدن مرتبۀ معنوی او باشد، چون گاهی وارد شدن سختی ها بر افراد مؤمن برای بالا رفتن مراتب معنوی آنان است ؛ البلاء للولاء . بنابراین سختی هایی که به شخص مورد نظر وارد می شود به خاطر گناهان آباء و اجداد ایشان نیست .

 ولی اگر بنا بر فرض سئوال، مشکلات او حتماً به خاطر اعمال و رفتار زشت آباء واجداد اوست ؛ در صورتی که افرادی که مورد ظلم و اذیت آنان قرار گرفته اند اگر آنها را می شناسد و می تواند رضایت آنان را جلب کند ، با انجام این کار هم خود و هم آباء و اجداد خود را از گرفتاری نجات می دهد و اگر آنها را نمی شناسد یا نمی تواند رضایت آنان را بدست آورد، برای آنها با توجّه دعا نموده و صدقه بدهد و از طرف آنها استغفار نماید انشاء الله مؤثّر واقع می شود.

 

پایگاه علمی المنجی

 

 

 

بازدید : 98174
بازديد امروز : 128536
بازديد ديروز : 322664
بازديد کل : 149785190
بازديد کل : 104457222