امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
وظیفۀ ما دربارۀ دعا برای تعجیل ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه چیست؟

سئوال آقای ... از پایگاه علمی المنجی :

 

وظیفۀ ما دربارۀ دعا برای تعجیل ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه چیست؟

 

پاسخ :

همانگونه که در موارد دیگر گفتیم ، نقش دعا در تغییر سرنوشت افراد، بسیار مؤثّر است؛ به گونه ای که در مشیّت و رضایت خداوند هرچند در امری حتمی و قطعی شده باشد، اثر می گذارد.

به همین جهت، اهل بیت علیهم السلام تمامی دوستانشان را به دعا برای تعجیل فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه راهنمایی و تشویق نموده اند. از آنجا که ظهور امام زمان ارواحنا فداه یک مسألۀ عمومی است ، اگر عموم دوستان اهل بیت علیهم السلام برای تعجیل ظهور ، دعا نمایند، دعاهای آنها مؤثّر واقع می شود؛ همانگونه که امام صادق علیه السلام فرمودند :

«وهکذا انتم لو دعوتم لفرّج الله عنّا»؛

 «شما نیز همین گونه هستید اگر همۀ شما برای ظهور دعا کنید خداوند زمان ظهور و گشایش ما را می رساند». 

باید توجه داشته باشیم علاوه بر دستوراتی که دربارۀ دعا برای تعجیل فرج امام زمان ارواحنا فداه وارد شده ، دعا برای تعجیل ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه از لوازم انتظار ظهور آن بزرگوار است که امام جواد علیه السلام در این باره فرمودند :

إنّ القائم منّا هو المهديّ الّذي يجب أن ينتظر في غيبته ويطاع في ظهوره. (بحار الأنوار : 156/51 )

قائم ما آل محمّد ، همان مهدى است كه واجب است در دوران غيبت انتظار او را كشيد و در زمان ظهورش اطاعتش نمود .

کسانی که درک کرده اند انتظار آن حضرت واجب است نمی توانند از دعا برای ظهور آن بزرگوار غافل باشند . پس تا زمان غیبت ادامه دارد انتظار آنان ادامه دارد و تا انتظار هست دعا برای ظهور امام زمان ارواحنا فداه ادامه دارد با تسلیم بودن به مشیت الهی.

با توجه به آنچه گفتیم ما باید از خداوند بخواهیم دربارۀ ظهور امام زمان ارواحنا فداه شتاب و عجله نموده و هرچه زودتر به زمان غیبت پایان دهد. ولی خودمان باید از هر نوع عجله و شتاب زدگی و چون و چرا دوری کنیم تا «وهلک المستعجلون» شامل حالمان نشود.

 

پایگاه علمی المنجی

 

 

بازدید : 97183
بازديد امروز : 140974
بازديد ديروز : 322664
بازديد کل : 149809982
بازديد کل : 104531862